پرتاب موشک اسپیس‌ایکس به امروز موکول شد
1423471608677_4.jpg

پرتاب موشک اسپیس‌ایکس و ماهواره DSCOVR که برای دریروز برنامه‌ریزی شده بود، دو دقیقه پیش از پرتاب به دلیل بروز مشکلاتی در یک مورد تله‌متری و مسئله برد نیروی هوایی با یکی از رادارهای خود لغو شد.

 

 پرتاب بعدی این موشک و ماهواره به امروز (دوشنبه) در ساعت 23:07 به وقت گرینویچ موکول شد.

 

شرکت اسپیس‌ایکس قرار بود موشک فالکون 9 خود را دیروز در ساعت 23:10 به وقت گرینویچ برای ارسال یک ماهواره رصد زمین موسوم به رصدخانه هواشناسی فضای عمیق به فضا پرتاب کند.

 

این دومین تلاش شرکت اسپیس‌ایکس طی دو ماه برای فرود آوردن یک موشک بر روی کشتی پهپاد خواهد بود که می‌تواند رویای «الون ماسک» را برای تولید فناوری موشک قابل استفاده مجدد به واقعیت تبدیل کند. در این ماموریت، تقویت‌کننده مرحله اول فالکون 9 بر روی پلت‌فرم دریایی قرار خواهد گرفت.

 

تلاش اول این شرکت در روز 10 ژانویه (20 دی) برای فرود یک موشک فالکون 9 بر روی پلت‌فرم دریایی با شکست روبرو شد.

 

مراحل قابل بازیافت موشک‌ها می‌توانند بطور چشمگیری هزینه سفرهای فضایی را کاهش دهند.

 

ماهواره DSCOVR در فاصله 1.5 میلیون کیلومتری زمین – چهار برابر فاصله زمین تا ماه – قرار خواهد گرفت و از آن‌جا به بررسی زمین و خورشید به منظور ارزیابی توفان‌های خورشیدی و سایر رویدادها خواهد پرداخت. این رویای دیرینه ال گور، معاون رئیس‌جمهور آمریکا در سال 1998 برای ارائه تصاویر دائمی از زمین در اینترنت به منظور افزایش آگاهی جمعی در مورد محیط زیست بوده است.

 

ورود مجدد موشک به جو این بار به دلیل وجود ماهواره DSCOVR بسیار سختتر خواهد بود زیرا موشک دو برابر نیرو و چهار برابر حرارت بیشتر را تحمل خواهد کرد. اگرچه در این میان به دلیل وجود این ماموریت، مایع هیدرولیک بیشتری در موشک باقی خواهد ماند که می‌تواند کار بازیابی موشک بر روی سکوی دریایی را تسهیل کند.

تاريخ : دو شنبه 20 بهمن 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |