ارائه روش درمان سرطان پستان با انگل لیشمانیا توسط محققان انستیتو پاستور ایران
1418200186932_mediumlarge.jpg

رئیس بخش ایمونولوژی مولکولی و تحقیقات واکسن انستیتو پاستور ایران با اشاره به مطالعات این بخش در زمینه سرطان گفت: در این زمینه با استفاده از انگل لیشمانیا روشی را برای درمان سرطان پستان در مدل موش ارائه کردیم.

 

دکتر سیما رأفتی  افزود: این بخش با کسب تجربه در زمینه واکسن لیشمانیوز، راهکارهای جدیدی برای ایجاد و طراحی دیگر واکسن‌ها همانند HPV تیپ 16 نیز ارائه داده است. لذا سازو کارهای فراهم شده در این زمینه می‌تواند بازوی مناسبی جهت آموزش و تحقیقات پایه ای در زمینه واکسن‌های پارازیتی، باکتریایی و ویروسی باشد.

 

وی با تاکید بر اینکه مطالعه در زمینه سرطان موضوع اصلی تحقیقات در بخش ایمونولوژی مولکولی انستیتو پاستور نیست،یادآور شد: در عین حال مطالعات ایمونوتراپی سرطان را بر روی سرطان پستان تا حدودی اجرایی کردیم و به صورت یک مدل ایمونولوژیکی مورد بررسی قرار دادیم.

 

رأفتی ادامه داد: برای این منظور سرطان پستان را در موش ایجاد کردیم و پپتیدهایی که فعال کننده سیستم ایمنی است را در درون انگل لیشمانیا تارنتولی به عنوان حامل قرار دادیم تا این پپتیدها را در محل مورد نظر رها سازی کند.

 

مجری طرح به دلایل انتخاب لیشمانیا به عنوان حامل برای درمان سرطان پستان در موش اشاره کرد و گفت: لشمانیا تارنتولی یک حامل بی آزار برای انسان است که قادر به فعال سازی سیستم های ایمنی بدن است.

 

به گفته رئیس بخش ایمونولوژی مولکولی و تحقیقات واکسن انستیتو پاستور ایران اگر پپتیدها به تنهایی به بدن تزریق شوند ممکن است در ارگان مورد نظر رهاسازی نشود و از بین برود ولی این روش راهکاری است که شاید بتواند جایگزین سایر روش‌ها شود.

تاريخ : شنبه 29 فروردين 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |