رکوردداران گرمترین و سردترین نقاط کره زمین+ تصاویر

هر قدر به دو قطب کره زمین نزدیک‌تر شویم، دمای زیر صفر بیشتری را تجربه خواهیم کرد. در این مناطق شاهد سردترین مکان‌های روی کره زمین هستیم که انسان به‌خوبی توانسته خودش را به آن مناطق تطابق دهد. گذشته از مناطق سرد، نقاطی در کره زمین است که در گروه گرم‌ترین بخش‌های زمین قرار دارند. جالب اینکه انسان‌ها در این مناطق نیز زندگی می‌کنند.

در گزارش زیر از گرم‌ترین بخش کره زمین که همان صحرای «سونوران» است سفر کرده و به سردترین مناطق زمین که در روسیه،‌ گرین لند و کانادا واقع شده‌اند، می‌رسیم.

«دره مرگ در کانادا – 57 درجه سانتیگراد

«دره مرگ» با درجه حرارت 134 فارنهایت (57 درجه سانتیگراد) رکورد گرم‌ترین نقطه روی کره زمین را از سال 1913 به خود اختصاص داده است. این دره در منطقه‌ای از کالیفرنیای آمریکا واقع شده و بیش از 500 نفر جمعیت دارد.

 

 

«قبلی» در جنوب تونس- 55 درجه سانتیگراد

« قبلی» شهری تاریخی در جنوب تونس است که علیرغم گرمای 55 درجه سانتیگراد، بیش از 200 هزار سال است که ساکنان آن منطقه را ترک نکرده‌اند.

 

 

«صلبیه» در کویت- 54 درجه سانتیگراد

«صلبیه» در کویت یکی از گرم‌ترین نقاط خاورمیانه است. گرم‌ترین درجه به ثبت رسیده در این منطقه 54 درجه سانتیگراد است که در 50 سال اخیر بی‌سابقه بوده است.

 

 

صحرای «سونوران» در مرز آمریکا و مکزیک – 52 درجه سانتیگراد

سو نوران منطقهٔ در مرز مشترک کالیفرنیا، آریزونا و مکزیک است که گرم‌ترین درجه دمای به ثبت رسیده در آن 52 درجه و متعلق به سال 1966 است.

 

 

«راجستان» در هند- 50 درجه سانتی‌گراد

«راجستان» منطقه‌ای در شمال هند واقع شده و به داشتن یکی از قدیمی‌ترین تمدن‌های بشری معروف است گرم‌ترین دمای به ثبت رسیده در این منطقه 50 درجه سانتیگراد و در سال 1956 است.

 

 

سردترین نقاط کره زمین

«ورخوبانسک» در روسیه- منفی 69 درجه سانتیگراد

«ورخوبانسک» شهری در ساحل رود «یانا» روسیه است. سردترین دمای ثبت شده در این منطقه منفی 69 درجه سانتیگراد است این شهر در سال 2012 از سوی 400 گرگ گرسنه مورد حمله قرار گرفت.

 

 

«گرین لند» در قطب شمال- منفی 66 درجه سانتیگراد

سردترین دمای ثبت شده در گرین لند به سال 1954 بازمی‌گردد و منفی 66 درجه سانتیگراد گزارش شده است.

 

 

«آلاسکا» در ایالات‌متحده- منفی 62 درجه سانتیگراد

در سال 1971 «آلاسکا» سردترین دمای خود را با منفی 62 سانتیگراد تجربه کرد.

 

 

سوئد – منفی 52 درجه سانتیگراد

کشور سوئد در شمالی‌ترین نقطه اروپا یکی از سردترین مناطق جهان است و علیرغم سرمای منفی 52 درجه سانتیگراد یکی از بزرگ‌ترین قطب‌های صنعتی اروپا نیز محسوب می‌شود.

 

 

«لاپ لند» در فنلاند-منفی 51 درجه سانتیگراد

سردترین دمای ثبت شده در این منطقه از فنلاند منفی 51 درجه سانتی‌گراد است که به سال 1999 بازمی‌گردد. این شهر بیش از 6 هزار ساکن دارد مرکز ورزش‌های زمستانی است.

 

 
 
 
تاريخ : یک شنبه 30 فروردين 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |