مولکول‌ها به سردترین دما تا کنون رسیدند
1434433245720_1.jpg

فیزیکدانان دانشگاه ام‌آی‌تی با موفقیت مولکول‌ها را در گازی مملو از پتاسیم سدیم (NaK) تا دمای 500 نانوکلوین (اندکی بالاتر از صفر مطلق) و بیش از یک میلیون بار سردتر از فضای میان‌ستاره‌ای، خنک کردند.

 

 محققان دریافتند مولکول‌های فوق‌سرد تولیدشده، نسبتا باثبات بوده، طول عمر طولانی داشتند و در مقابل برخوردهای واکنشی با مولکول‌های دیگر مقاومت کردند.

 

این مولکول‌ها همچنین لحظات دوقطبی قوی را از خود بروز دادند. لحظات دوقطبی، لحظات بی‌تعادلی شدید در بار الکتریکی در درون مولکول‌ها هستند که نیروهای آهن‌ربامانند بین مولکول‌ها در فواصل بزرگ تولید می‌شوند.

 

در حالی که مولکول‌ها در حالت عادی مملو از انرژی هستند و با سرعت جنون‌وار در فضا مرتعش شده، می‌چرخند و حرکت می‌کنند، مولکول‌های فوق‌سرد تیم علمی ام‌آی‌تی، به طور کارآمدی بی‌تحرک هستند. آن‌ها تا سرعت‌های متوسط سانتی‌متر در ثانیه سرد شدند و در پایین‌ترین وضعیت‌های چرخشی و ارتعاشی قرار گرفتند.

 

دانشمندان به دمایی نزدیک شدند که در آن، مکانیک کوانتومی نقش مهمی را در حرکت مولکول‌ها ایفا می‌کند. بنابراین این مولکول‌ها دیگر مانند توپ‌های بیلیارد حرکت نمی‌کردند بلکه به عنوان امواج ماده مکانیک کوانتومی حرکت می‌کردند.

 

با مولکول‌های فوق‌سرد جدید، می‌توان حالت‌های متنوعی از ماده مانند بلورهای ابرسیال را بدون هیچ گونه اصطکاکی در اختیار داشت. این حالت تاکنون مشاهده نشده بود اما پیش‌بینی شده بود.

 

جزئیات این دستاورد علمی در مجله Physical Review Letters ارائه شد.

تاريخ : پنج شنبه 28 خرداد 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |