تولید گرمای چهار برابری سطح خورشید با انفجار حباب‌
1442400242481_00.jpg

دانشمندان دانشگاه مک‌گیل مونترال آمریکا موفق به تولید گرمای چهار برابری سطح خورشید از طریق انفجار حباب‌های محبوس در آب شدند.

 

 دانشمندان طبق بررسی‌های انجام شده موفق به ایجاد واکنش انفجاری در حباب‌ها شدند که در این فرآیند، دمایی در حدود 46 هزار درجه یا چهار برابر دمای سطحی خورشید تولید می‌شود.

 

محققان در مورد روش تولید حباب‌های گرمازا اظهار کردند: در ابتدا فرآیند حباب‌زایی به کمک تجهیزات آزمایشگاهی انجام شده و حباب‌های بزرگی به قطر یک سانتیمتر که مملو از اکسیژن و هیدروژن است، تولید می‌شود.

 

پس از فرآیند تولید حباب‌ها به کمک لیزر، واکنش بین هیدروژن و اکسیژن آغاز می‌شود و طی یک واکنش انفجاری باعث تولید بخار آب شده و در نتیجه، افزایش حجم درون حباب اولیه باعث تولید حباب‌های دیگری می‌شود.

 

دانشمندان پس از بررسی دقیق واکنش ایجاد شده دریافتند که بخار آب تولید شده پس از انفجار به سرعت جذب آب شده و منفجر می‌شود که در این فرآیند گرما و نور شدیدی تولید می‌شود.

 

پروفسور الکس پلاتز، فیزیکدان و محقق دانشگاه مک‌گیل گفت: برای مطالعات تکمیلی این پدیده جالب توجه باید حجم حباب‌های تولیدی و مقیاس آزمایش افزایش یابد.

تاريخ : شنبه 28 شهريور 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |