سمعکی که به نابینایان اجازه حرکت ایمن می‌دهد
1442651759617_0.jpg

یک شرکت فناوری تازه تاسیس هندی اخیرا سمعک هوشمندی طراحی کرده که مجهز به حسگرهایی برای تامین امنیت نابینایان در زمان راه رفتن و جلوگیری از برخورد آن‌ها با اجسام سر راهشان است.

 

 دشموخ، از بنیان‌گذاران شرکت Innovation Hub Technologies اظهار کرد: سمعک «پژواک‌یابی» به نابینایان کمک خواهد کرد تا حین قدم زدن، اجسامی را که ممکن است مسیر آن‌ها را مسدود کند، از فاصله ایمن احساس کنند.

 

دستگاه موسوم به «Ausion» که به اندازه یک تلفن همراه است، کمتر از 100 گرم وزن داشته و به کاربر در مورد اجسام موجود در مسیر از طریق هدفون هشدار می‌دهد.

 

از آنجایی که گفته می‌شود نابینایان از درک حسی فوق‌العاده برای خو دادن خود با محیط اطرافشان برخوردارند، این ابزار کمکی شنوایی به آن‌ها از طریق امواج صوتی یا پژواک اجسام در مسیرشان کمک خواهد کرد.

 

به گفته دشموخ، این دستگاه می‌تواند توسط نت‌های موسیقی متفاوت به کاربران در مورد مسافت و جهتی که جسم قرار دارد، هشدار دهد.

 

از آنجایی که پیامها در مورد اجسام اطراف به شکل نت‌های موسیقی کدگذاری می‌شوند، شرکت به کاربران در مورد چگونگی استفاده از آن به منظور حرکت از موقعیتی به موقعیت دیگر آموزش خواهد داد.

 

این دستگاه که روی یک عصا قرار می‌گیرد، از دو حسگر در جلو برای اشاره به سمتی که کاربر در حرکت است، برخوردار است. Ausion دارای چهار کلید است که دو کلید آن برای کنترل صدا توسط فیش گوشی و دو کلید دیگر برای قدرت و خاموش و روشن کردن دستگاه بکار می‌روند.

 

از دکمه خاموش و روشن همچنین می‌توان برای تنظیم فاصله تا 10 متر استفاده کرد.

 

معلم‌ها و دانش‌آموزان مدارس نابینایان برای بیش از یک سال در یک کارآزمایی شرکت کردند تا پیش‌ساخت دستگاه برای آزمایش در زمان واقعی آماده شود.

 

قیمت این سمعک 3500 روپیه بوده و پس از رونمایی رسمی از آن در بازار، در سازمان‌های اجتماعی و مدارس توزیع خواهد شد.

تاريخ : یک شنبه 29 شهريور 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |