درمان آلزایمر با چراغ‌های LED
1447675548713_432476-led.jpg

محققان مؤسسه پیشرفته علم و صنعت در دائجون کره جنوبی، با استفاده از چراغ‌های LED آبی و حساسگر‌ها - موادی که یک ارگانیسم، سلول یا بافت را به نور حساس می‌کنند - راهی را برای جلوگیری از تجمع غیر طبیعی یک پروتئین مغز که در بیماری آلزایمر نقش دارد، یافتند.

 

 این روش برای سرکوب ساختن پلاک‌های بتا آمیلوئید که می‌توانند باعث ایجاد بیماری آلزایمر شوند در مگس‌های میوه مورد آزمایش قرار گرفت.

 

چان بئوم پارک، محقق ارشد موسسه پیشرفته علم و صنعت در دائجون کره جنوبی، اظهار کرد: این کار دارای اهمیت زیادی است زیرا اولین روشی است که از نور و حساسگرها برای متوقف کردن ذخایر بتا آمیلوئید‌ استفاده کرده است.

 

درمان‌های ناشی از نور از حساسگرهای آلی استفاده می‌کنند که دارای مزایای زیادی در مدیریت درمان بجا و به موقع است.

 

پزشکان در درمان‌های سرطان، از روش‌های درمانی فتودینامیک که در آن حساسگرهای آلی به بیمار تزریق می شوند و یک نور به ضایعه بیمار تابانده می‌شود، استفاده می‌کنند. با این حال، چنین درمان‌هایی، هرگز برای درمان بیماری‌های عصبی به‌ کار گرفته نشده است.

 

یافته‌های این پژوهش راه‌های جدیدی را برای درمان بیماری‌های عصبی از جمله آلزایمر، نشان می‌دهد.

 

آلزایمر زمانی شروع می‌شود که یک پروتئین به نام بتا آمیلوئید، در مغز بیمار ایجاد شده و رسوب می‌کند.

 

پروتئین غیر طبیعی چند‌لایه که از این راه ایجاد می‌شود، با ایجاد تخریب درعملکرد مغز، به سلول‌های مغزی آسیب می‌رساند و سبب بیماری‌هایی نظیر زوال عقل می‌شود.

 

محققان می‌گویند اگر تشکیل بتا آمیلوئید در مراحل اولیه سرکوب شود، رسوب آمیلوئید نیز متوقف خواهد شد و این امر می‌تواند از آلزایمر جلوگیری یا پیشرفت آن را متوقف کند.

 

این پژوهش در مجله Angewandte Chemie منتشر شده است.

تاريخ : چهار شنبه 27 آبان 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |