سرنخ اسرار 4600 ساله اهرام مصر در دست ذرات کیهانی
1453121653234_4.JPG

یک تیم بین‌المللی از دانشمندان مدعی شده‌اند که بزودی کار تحلیل ذرات کیهانی جمع‌آوری شده از داخل هرم خمیده مصر را به دنبال سرنخی از چگونگی ساخته شدن این سازه 4600 ساله و اطلاعات دیگر آغاز خواهند کرد.

 

 صفحاتی که ماه گذشته در داخل این هرم کاشته شده بودند، اطلاعاتی را در مورد ذرات رادیوگرافی موسوم به موآن‌ها که از جو زمین فرو می‌ریزند، جمع‌آوری می‌کنند.

 

این ذرات از میان فضاهای خالی عبور می‌کنند اما می‌توانند توسط سطوح سخت‌تر جذب یا منکسر شوند. دانشمندان با بررسی تجمع ذرات ممکن است بتوانند اطلاعات بیشتری در مورد ساخت هرم که توسط فرعون سنفرو ساخته شده بود، بدست بیاورند.

 

به گفته محققان، فرضیات زیادی در مورد ساخت این اهرام وجود دارد که هیچ کدام 100 درصد تائید یا بررسی نشده‌اند. آن‌ها قصد دارند با فناوری جدید این فرضیات را تائید کرده، تغییر داده یا اصلاح کرده و ارتقاء دهند.

 

هرم خمیده در گورستان دهشور در خارج قاهره واقع شده و شیب خمیده یک سوی آن، ظاهری متمایز به این هرم داده است. باورها بر این است که این، نخستین تلاش مصر باستان برای ساختمان یک هرم با جوانب صاف بوده است.

 

پروژه اسکن اهرام که در ماه نوامبر گذشته از اختلالات حرارتی در هرم 4500 ساله خوفو در جیزه خبر داد، این فناوری حرارتی را با تحلیل‌های موآن‌ها ترکیب کرده تا اسرار ساخت چندین اهرام باستانی مصر را حل کنند.

 

محققان قصد دارند در ماه آینده، شرایط لازم را برای آزمایشات موآن‌ها در خوفو که بزرگترین هرم از سه هرم جیزه موسوم به چئوپس است، آماده کنند.

تاريخ : سه شنبه 29 دی 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |