جنگنده "J-31" را بیشتر بشناسید/آیا جاسوسی سایبری چین از آمریکا موفق بود؟ + مشخصات و تصاویر
 ارتش چین بر اساس آمار گلوبال فایر پاور جزء 4 قدرت نظامی برتر دنیاست.

این کشور جنگنده‌هایی را در کلاس‌های مختلف تولید کرده و "جی- 31" نمونه‌ای از آن است که به عنوان یک هواپیمای جنگی استراتژیک شناخته می‌شود.


***مشخصات جنگنده "31-J" 

جنگنده "جی- 31 (J-31 Chinese Fighter)"، یک هواپیمای جنگی نسل پنجم ساخت چین بوده که طراحی آن مبتنی بر تلفیقی از سه جنگنده‌ی  "اف- 22 رپتور (F-22 Raptor)"، "اف- 35 (f-35 Lightning)" و "تی- 50 (T-50) است.

ناوهواپیمابر لیائونینگ؛ میزبان جنگنده

ارتش چین کار طراحی و ساخت جنگنده‌های نسل پنجم را با کار بر روی جنگنده "جی- 20 (J-20)" در سال 2011 آغاز کرد و ساخت جنگنده "J-35" از نظر اندازه و فیزیک کلی، چیزی شبیه "اف- 22" و "اف- 35" است.

"جی- 31 (J-31 Chinese Fighter)" با طول قریب به 16 متر، طول بال 11 و نیم متر، ارتفاع قریب به 5 متر، طول کل بال‌ها 40 متر، وزن کلی 17 تا 25 تن، سرعت 1.8 ماخ، برد عملیاتی قریب به 1800 تا 4 هزار کیلومتر، می‌تواند انواع سلاح‌ها را با خود حمل کند.

ناوهواپیمابر لیائونینگ؛ میزبان جنگنده


سکان عمودی " V " شکل، بالهای کوچک تر، دماغه و ورودی های هوا شبیه به اف 35  جنگنده نسل پنجم چینی نشان از یک الگو برداری عمیق از جنگنده آمریکایی است. اما باید اضافه کرد که جنگنده چینی بر خلاف نمونه آمریکایی از دو موتور بهره می برد که این امکان را به نمونه چینی خواهد داد که بتواند با سرعت بیشتر و در مسافت های طولانی تر پرواز کند.

"واسیلی کاشین" کارشناس مرکز پژوهش های استراتژیکی و تکنولوژی روسیه درباره توانمندی روسیه در ساخت جنگنده های پیشرفته از جمله "جی-31"  می گوید: "طراحی و تولید این جنگنده به عنوان اولین جنگده با سیستم های پیچیده، مدیون موفقیت چین در جاسوسی های سایبری می باشد." اشتیاق مهندسان چینی برای تولید این جنگنده از سالها پیش دیده می شد. چین با نمایش تصاویری از دومین جنگنده های نسل پنجم کشور خود نشان داد که بار دیگر اقدام به کپی برداری نموده است. در عکس هایی که از پرواز این جنگنده به چاپ رسید، شاهد شباهت مقیاس و بالهای این جنگده با جنگنده (F-35 ) ساخت ایالات متحده هستیم.

ناوهواپیمابر لیائونینگ؛ میزبان جنگنده

وی افزود: بسیاری، پیدایش مدل مشابه (F-35 ) را در چین پیش بینی می کردند. در سال 2009 شاهد جاسوسی سایبری، شکستن دیوارهای دفاعی شبکه پنتاگون و دزدی حجم زیادی اطلاعات درباره جنگنده (F-35 ) از یکی از شرکت های تولید کننده این هواپیما از سوی هکرهایی از چین بوده ایم. این خبر برای همگان خبر جدیدی نیست و این اولین باری نیست که چین اقدام به کپی برداری غیر مجاز می نماید. پیش از این تصور می شد که اطلاعات ربوده شده از سوی هکرهای چینی، برای طراحی و تولید این جنگنده به اندازه کافی نبوده ولی تنها می توان در کل چیزی شبیه به (F-35 ) را از نظر ابعادی و ظاهری تولید نمود. 

سایت  "میلیتاری تودی (Military- Today)" درباره جنگنده "جی- 31" می‌گوید: این اولین جنگنده رادارگریز ارتش  چین بوده که در شرکت هواپیمایی "شینانگ" طراحی و تولید گردیده است.

این سایت با اشاره به اینه توسعه کمی و کیفی این جنگنده از سال 2007 آغاز شد. یادآور شد: چینی‌ها به کمک اطلاعاتی که از جنگنده اف- 35 آمریکایی بدست آوردند، توانستند "جی- 31 " را طراحی و تولید کنند.

سایت  "میلیتاری تودی (Military- Today)" با بیان اینکه جنگنده  "جی- 31 (J-31 Chinese Fighter)" در سال 2012 میلادی اولین پرواز عملیاتی خود را انجام داد، عنوان داشت: اطلاعات بسیار کمی از این جنگنده چینی وجود دارد.

ناوهواپیمابر لیائونینگ؛ میزبان جنگنده


این سایت با اشاره به اینکه چین در ساخت جنگنده رادارگریز گام‌های مهمی برداشته، گزارش داد: تاکنون چین 1000 فروند جنگنده رادارگریز تولید کرده است.

سایت "میلیتاری تودی (Military- Today)" با اشاره به خصوصیات جنگنده   "جی- 31 (J-31 Chinese Fighter)" عنوان داشت: این جنگنده با طول 16 متر، ارتفاع 5.3 متر، سرعت 2 هزار کیلومتر بر ساعت، برد عملیاتی یک هزار و 800 کیلومتر ، دارای دو موتور روی "کلیموف آردی- 93 " روسی است.


ناوهواپیمابر


این سایت با بیان اینکه  "جی- 31 (J-31 Chinese Fighter)" می‌تواند انواع موشک‌های هوا به هوا و هوا به سطح را حمل و شلیک کند، تصریح کرد:  سه نقطه بر روی هر بالک این جنگنده برای بارگذاری مهمات تعبیه شده است.

سایت "میلیتاری تودی (Military- Today)" با اشاره به اینکه این جنگنده می‌تواند مأموریت‌های مختلفی را انجام دهد، ادامه داد: از جنگنده  "جی- 31 (J-31 Chinese Fighter)" برای عملیات نظامی در ناو هواپیمابر "لیائونینگ" استفاده می شود. 

ناوهواپیمابر

ناوهواپیمابر


***هر فروند جنگنده "جی-31" چند میلیون دلار قیمت دارد؟ 

چین علاوه بر توسعه قدرت نیروی هوایی خود، به دنبال فروش جنگنده های خود است. وبگاه  "وانگ یی" در این زمینه گزارش داد: توسعه فناوری و ساخت هواپیماهای رادارگریز محدود به چند کشور دنیا است و "پکن" از چند سال قبل تلاش داشت به طور جدی وارد این عرصه شود.

این وبگاه با بیان اینکه تنها جنگنده نسل پنجم در بازار دنیا «اف – ۳۵» آمریکا است که فقط به برخی متحدان این کشور فروخته می شود، افزود:  "جی – ۳۱" برای حضور در بازار و رقابت با محصولات مشابه با توجه به اینکه در سال های ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۵ تعداد قابل توجهی از جنگنده های نسل سوم از رده خارج خواهند شد، ظرفیت های خوبی دارد.

بر اساس اطلاعات مندرج در این منبع خبری چینی زبان، قیمتی که برای جنگنده رادارگریز چینی تخمین زده می شود، رقمی بین ۵۰ تا ۶۰ میلیون دلار آمریکا است که در قیاس با نمونه آمریکایی اش، رقمی بسیار ارزان تر و قابل دسترس تر است.

به نظر می‌رسد ارتش چین با تولید جنگنده‌های نسل سوم به دنبال افزایش قابلیت رقابت‌پذیری با ارتش آمریکا در جهان است و تولید جنگنده  "جی- 31 (J-31 Chinese Fighter)" نیز در همین راستا انجام شده است.
تاريخ : پنج شنبه 28 مرداد 1395برچسب:, | | نویسنده : مقدم |