چطور یک وبگردی امن داشته باشیم؟

 این افزونه‌ها به سه دسته اصلی تقسیم می‌شوند: افزونه‌هایی كه از ردیابی فعالیت‌های شما جلوگیری می‌كنند، آنهایی كه تبلیغات و اسكریپت‌ها را بلاك می‌كنند و در آخر ابزار‌های انفعالی امنیتی كه رفتار صحیحی را برای شما رقم می‌زنند.

بلاك‌كردن تبلیغات، اسكریپت‌ها و پنجره‌های بازشونده با AdBlock Plus

بلاك‌كننده‌های تبلیغات و اسكریپت‌ها به شما اجازه می‌دهند تبلیغات سایت‌ها را بلاك كرده و اسكریپت‌هایی كه اطلاعات شما را برای افراد دیگر ارسال می‌كنند از كار بیندازد؛ ولی قدرت زیاد، مسئولیت ایجاد می‌كند؛ اگر نمی‌دانید از آنها چگونه استفاده كنید، ممكن است سایتی را كه می‌بینید، خراب كنند. بعلاوه بلاك‌كردن تبلیغات می‌تواند روی سایت و افرادی كه روی آن كار می‌كنند، تاثیر آنی داشته باشد. همچنین این قدرت را به شما می‌دهند تا انتخاب كنید، كدام سایت‌ها ارزش پشتیبانی دارند و كدام‌یك بدون بلاك‌كننده تبلیغات استفاده شود.افزونه AdBlock Plus (برای كروم و فایرفاكس) علاوه بر بلاك‌كردن تبلیغات، شما را از مشاهده دامنه‌هایی كه بدافزار در خود دارند، منع می‌كند. این ابزار، تركیبی از سادگی در استفاده و روشن و خاموش‌شدن و همچنین مدیریت راحت را در خود دارد كه آن را به یك ابزار مفید مبدل می‌كند. كاربران حرفه‌ای‌تر می‌توانند با فهرست‌های مختلف درون آن كار كرده و فهرست‌های فعال آن را دستكاری كنند، ولی كاربران مبتدی فقط با روشن‌كردن آن می‌توانند كار خود را انجام دهند.

گزینه‌های دیگر

این افزونه تمام چیزی است كه به آن نیاز دارید، با این حال ابزار دیگری نیز وجود دارد كه همان كار را انجام می‌دهد. به‌عنوان مثال NoScript و ScriptSafe برای فایرفاكس و كروم هردو تمام اسكریپت‌های صفحه‌ها را متوقف می‌كنند، مگر آن‌كه آنها را در فهرست مجاز قرار دهید. این دو ابزار قدرتمندی هستند، ولی سایت‌های زیادی را با مشكل مواجه می‌كنند.

نگذارید با Disconnect شما را ردیابی كنند

بتازگی تعداد افزونه‌های ضدردیابی و ضدكوكی زیاد شده است . در شماره‌های گذشته درباره برخی آنها مطالبی ارائه كردیم؛ البته تا به امروز تعداد آنها بیشتر هم شده است، هرچند همه آنها با اندك تغییری در ظاهر و كاربرد، یك كار را انجام می‌دهند.Disconnect كه برای مرورگرهای فایرفاكس، كروم، اكسپلورر و سافاری در دسترس است، به این جهت انتخاب شده كه به افزودن قابلیت‌های جدید و بهبود پایگاه داده خود ادامه می‌دهد. همچنین قابلیت‌های امنیت وای‌فای و بهینه‌سازی پهنای باند آن در ابزار دیگر وجود ندارد. این ابزار، كوكی‌های ردیاب را بلاك كرده و به ‌شما اجازه می‌دهد، روی تمام اسكریپت‌ها و المان‌های سایت‌ها كنترل داشته باشید. همچنین از شما در برابر ردیابی‌هایی كه از سوی شبكه‌های اجتماعی انجام می‌گیرد، محافظت می‌كند. سرانجام این‌كه به‌وسیله قابلیت وای‌فای امن خود، می‌تواند امنیت شما را در مقابل دزدیده شدن ارتباط (Sidejacking) تامین كند. مهاجمان از این روش برای دزدیدن كوكی‌ها استفاده می‌كنند تا داده‌های شخصی را بدون داشتن رمز عبور به‌دست بیاورند.

دیگر گزینه‌ها

Do Not Track Me (فایرفاكس، كروم، اكسپلورر، سافاری): این افزونه یك نوارابزار برای مرورگر ارائه می‌كند كه به شما نشان می‌دهد كدام كوكی‌ و اسكریپت‌ در یك سایت لود شده و گزینه‌هایی برای غیرفعال‌كردن آنها می‌دهد. این ابزار مشابه بقیه ابزارهاست با این تفاوت كه واسط كاربری كاربردوست و جذابی در اختیار دارد. همچنین افزونه‌ها و اسكریپت‌ها را تا زمان خاموش‌كردن آنها از سوی خودتان به حال خود رها می‌كند. این ابزار برای افرادی كه می‌خواهند همه چیز را روشن بگذارند و بخش‌‌هایی را به‌صورت انتخابی غیرفعال كنند، مناسب‌تر است.Ghostery (فایرفاكس، كروم، سافاری، اكسپلورر): همانند باقی ابزارها، این ابزار نیز كوكی‌های ردیابی را بلاك كرده و به‌صورت پیش‌فرض اجرای اسكریپت‌ها را متوقف می‌كند. همچنین موارد بلاك‌شده را نشان می‌دهد تا ببینید آیا بدرستی بلاك شده‌اند یا خیر. پایگاه داده این ابزار بسیار بزرگ است و به شما امكان می‌دهد تمام یا بخشی از آنها را بلاك كنید؛ البته متاسفانه بتازگی به‌روزرسانی نشده است.ممكن است به این فكر كنید كه هر سه آنها یك كار را انجام می‌دهند، ولی هریك ویژگی‌های خاص خود را دارند؛ البته این مساله را باید درنظر داشته باشید كه جدیدترین نسخه دیسكانكت تنها برای فایرفاكس و كروم دردسترس است؛ بنابراین اگر سافاری، اكسپلورر یا اوپرا را ترجیح می‌دهید باید به دنبال گزینه‌های دیگری مانند Ghostery بروید.

ابزار امنیتی دیگر كه باید داشته باشید

علاوه بر افزونه‌های حفاظتی و بلاك‌كننده‌های تبلیغات، ابزار و سرویس‌های دیگری وجود دارد كه وبگردی بدون آنها ممكن است مشكلاتی ایجاد كند.HTTPS Everywhere (برای فایرفاكس و كروم) یكی از ابزاری است كه بدون توجه به ابزار امنیتی دیگری كه استفاده می‌كنید، باید داشته باشید. بعد از نصب، این افزونه ارتباط شما را در هر زمان ممكن به‌سمت SSL هدایت می‌كند و سعی دارد نسخه‌های امن سایت‌ها را برای شما بیابد. این یك راه فوق‌العاده برای محافظت از وبگردی شما خواهد بود، البته این افزونه ممكن است جلوی برخی سایت‌هایی را كه با HTTPS كار نمی‌كنند، بگیرد و شما مجبور شوید این سایت‌ها را در فهرست سفید قرار دهید.یك شبكه خصوصی مجازی (VPN) تمام ترافیك اینترنت شما را رمزگذاری كرده و بیشترین حفاظت ممكن را به شما ارائه می‌كند، بنابراین به‌دنبال ارائه‌كننده‌ای باشید كه كمترین لاگ‌های مورد نیاز را برای اهداف عیب‌یابی نگه می‌دارد، رمزگذاری قوی‌تری پیشنهاد می‌دهد، كاربران از آن راضی هستند و مكان‌های مختلفی را پیشنهاد می‌كند. برخلاف تصور عمومی هر ارائه‌كننده VPN كه در یك كشور دور قرار دارد، به معنی امن بودن آن نیست یا به‌طور كامل امن نخواهد بود. پس در انتخاب یك ارائه‌كننده مناسب دقت بیشتری به خرج دهید.همان‌طور كه همه می‌دانند ابزار آنتی‌ویروس و ضد بدافزار برای برقراری امنیت در فضای وب ضروری است. در آن حد پایه‌ای كه همانند جمله «چگونه وارد اینترنت شویم» می‌ماند؛ ولی مراقبت برای جلوگیری از سایت‌های مشكوك، حفظ سلامت اینترنت (مانند باز نكردن پیوست‌های مشكوك، بررسی اسامی فایل قبل از دانلود آن و...) و همچنین به‌روزرسانی ابزار آنتی‌ویروس و ضد بدافزار در سیستم شما نیز مساله مهمی به‌شمار می‌آید. اغلب موارد عبارت «حریم خصوصی» به تبلیغات و بازاریابی تعبیر می‌شود، ولی خطر دزدیده شدن اطلاعات شخصی و آلوده‌شدن با ransomware (بدافزاری كه درصورت ورود به سیستم، مانع دسترسی به اطلاعات رایانه می‌شود تا زمانی كه مبلغی پول به صاحب بدافزار پرداخت شود) روزبه‌روز درحال گسترش است؛ بنابراین قبل از ورود به دنیای اینترنت، به‌دنبال ضد بدافزارهای به‌روز و مناسب باشید.

تاريخ : یک شنبه 29 ارديبهشت 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |