مشتریان اپل و سامسونگ چه ویژگی هایی دارند؟

جالب است که چطور این دو سیاهچاله دنیای تلفن های هوشمند٬ سامسونگ و اپل٬ مشغول بلعیدن سهم رقبای خود هستند. اما واقعا مشتریان این دو شرکت خیلی با هم تفاوت دارند؟ تحقیقی که تازگی صورت گرفته٬ چیزهایی جالبی را معلوم می کند.

 
در ادامه مطلب با بررسی توزیع مشتریان جدید این دو شرکت در فاصله جولای ۲۰۱۲ تا ژوئن ۲۰۱۳ که بر اساس سیستم عامل قبلی٬ سن٬‌ سطح تحصیل و در آمد انجام گرفته٬ با ما باشید.
 
 

در حالی که ۴۲٪ از مشتریان جدید اپل٬ در اصل دارنده مدل های قدیمی تر آیفون بوده اند٬ ۲۰٪ از دنیای اندروید به آی او اس کوچ کرده اند٬ نزدیک ۱۰ درصد کاربر سابق بلکبری بوده اند و ۲۶٪ نیز برای اولین بار تلفن هوشمند می خریده اند. 
 
در آن سو٬ ۴۳٪ خریداران از سامسونگ٬ پیش از این کاربر یک تلفن اندرویدی (نه لزوما ساخت سامسونگ) بوده اند. همچنین در جایگاه دوم این شرکت ۳۴٪ فروش خود را مدیون کاربران سابق تلفن های غیرلمسی است که برای اولین بار اسمارت فون خریده اند. در جایگاه سوم نیز ۷٪ مشتریان٬ کاربر سابق آیفون بوده اند. 
 
سامسونگ در جذب کسانی که اولین تلفن هوشمند خود را خریده اند٬ ۳۷٪ به ۲۶٪ از اپل جلوتر است که این زنگ خطری برای اکوسیستم آی او اس به حساب می آید. ولی در آن سو اپل در حفظ مشتریان فعلی خود خیلی موفق بوده.
 

از نظر توزیع سنی٬ افراد دو رده سنی ۱۸-۲۴ و ۲۵-۳۴ سهم بیشتری در بین مشتریان اپل دارند در حالی که در رده سنی ۳۵-۴۴ کفه به سمت سامسونگ سنگینی می کند.
 
اما وقتی به درآمد افراد نگاه کنیم اوضاع برعکس است. در حالی که افرادی با درآمد سالانه ۷۵ تا ۱۵۰ هزار دلار بیشترین فراوانی بین کاربران آیفون را دارند و پس از آنها رده درآمدی ۵۰ تا ۷۵ هزار دلار قرار گرفته٬ سامسونگ بیشترین مشتریان خود را در رده درآمدی ۲۵ تا ۵۰ هزار دلار می بیند٬ و البته در بین دو رده بالاتر نیز موفق عمل کرده.
 
اما نگاهی هم داشته باشیم به سطح تحصیلات مشتریان دو شرکت.   

همان طور که می بینید سهم افرادی با تحصیلات بالاتر از مدرک کالج٬ در بین مشتریان اپل بیشتر از سامسونگ است که این نشان می دهد اپل در کشورهای پیشرفته وضع بهتری دارد و سامسونگ در کشورهای در حال توسعه موفق تر است.
تاريخ : سه شنبه 29 مرداد 1392برچسب:, | | نویسنده : مقدم |