شست دست به کمک ایمنی فرودگاهها می‌آید
1413872631792_7.jpg

مسافران هواپیما بزودی قادر خواهند بود تنها با نمایش انگشت شست خود از صف طولانی بازرسی امنیتی نجات یابند.

 

 باوجود نگرانی‌ها در مورد حریم خصوصی و ترس از هک شدن اطلاعات، شرکت هواپیمایی آلاسکا در حال آزمایش سیستمی است که از اسکن انگشتان برای شناسایی افراد و تسریع در فرآیند سوار شدن مسافران در هواپیما استفاده می‌کند.

 

در صورت راه‌اندازی سیستم «شست الکترونیکی» (e-thumb)، این شرکت مستقر در سیاتل به اولین شرکت در آمریکا تبدیل خواهد شد که از بیومتریک برای کارهایی مانند سوار شدن در هواپیما، ورود به سالن فرودگاه یا خرید در طول پرواز استفاده می‌کند.

 

اسکن انگشتان می‌تواند جایگزین اسناد شناسایی دولتی مانند گذرنامه یا گواهینامه رانندگی شده و صفهای انتظار را کوتاهتر کند.

 

گروه هواپیمایی آلاسکا استفاده از این فناوری را که از ویژگیهای فیزیکی انسان برای شناسایی فرد بهره می‌برد، از ماه اوت در یک سالن دارای پروازهای مکرر در سیاتل آغاز کرد.

 

این پروژه آزمایشی به ذخیره اطلاعات نپرداخته اما از الگوریتمی استفاده می‌کند که نقاط مرجع بر روی اثر انگشتان را به یک کد رمزگذاری‌شده تبدیل کرده و قادر به بازسازی تصویر اصلی نیست.

 

اما به گفته بنیاد مرز الکترونیک، این فناوری خطرات چشمگیری را برای حریم خصوصی و ایمنی به همراه داشته و ممکن است در برابر هکرها آسیب‌پذیر باشد.

 

این سیستم پیش از عرضه برای کاربری تجاری با موانعی روبرو خواهد بود. ابتدا باید فرآیند‌های تصویب دقیقی را گذرانده و شرکت هواپیمایی آلاسکا باید اداره امنیت حمل و نقل و سایر مقامات هوایی را متقاعد کند که سیستم مذکور شکست‌پذیر نبوده و اطلاعات شخصی بطور ایمن نگهداری خواهند شد.

تاريخ : سه شنبه 29 مهر 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |