ابزارهای جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا + سند
در کاتالوگ سال 2014 آژانس امنیت ملی آمریکا، ابزارها و ترفندهای جاسوسی این سازمان در بخش‌های صوتی و شنود، ریاضیات پیشرفته، ارتباطات، فناوری رایانه‌، پردازش اطلاعات، شبکه، فناوری اپتیک، امنیت و پردازش علائم، عرضه شده است و از آنجا که ابزارها، نرم‌افزارها و سخت‌افزارهای عرضه‌شده در کاتالوگ آژانس امنیت ملی آمریکا کاملا تخصصی و پیشرفته هستند، مطمئنا مطالعه این ابزارها برای متخصصان علوم رایانه‌ای کشورمان، بسیار موثر خواهد بود.

 آژانس امنیت ملی آمریکا
 (NSA) ابزارها و فن‌آوری جاسوسی انحصاری‌اش را دو دهه است برای تامین بخشی از بودجه خود به شرکت‌های خصوصی امریکایی اجاره داده است.

 

این ابزارها از ابتدای دهه 1990 تاکنون همه ساله در کاتالوگی تحت عنوان برنامه انتقال فناوری آژانس امنیت ملی آمریکا منتشر می‌شود؛ اما تا پیش از افشای جاسوسی‌های آژانس امنیت ملی آمریکا افکار عمومی چندان اطلاعی از این برنامه نداشت.

 

در کاتالوگ سال 2014 آژانس امنیت ملی آمریکا، ابزارها و ترفندهای جاسوسی این سازمان در بخش‌های صوتی و شنود، ریاضیات پیشرفته، ارتباطات، فناوری رایانه‌، پردازش اطلاعات، شبکه، فناوری اپتیک، امنیت و پردازش علائم، عرضه شده است. البته تمام فناوری‌های عرضه‌شده در این کاتالوگ، فناوری‌های کامل و قابل استفاده نیستند، بلکه بعضی هنوز در مرحله تحقیقات و نظریه‌پردازی هستند و آژانس امنیت ملی آمریکا با ارائه نتایج تحقیقات علمی خود قصد تکمیل آنها با استفاده از دانش سایر دانشمندان و نهادهای آمریکایی را دارد تا بتواند به تدریج اقدام به تکمیل آنها کند و در نهایت درباره استفاده انحصاری یا تجاری آنها تصمیم‌گیری کند.

 

لازم به ذکر است آژانس امنیت ملی آمریکا هدف مورد اذعان از عرضه فناوری‌ها و ابزارهای جاسوسی‌اش یعنی کسب درآمد را منکر شده و اهداف دیگری همچون توسعه فناوری‌ها از طریق تشریک مساعی با سایر افراد و سازمان‌ها و تقویت زیرساخت‌های صنعتی آمریکا را عنوان می‌کند.

 

از آنجا که ابزارها، نرم‌افزارها و سخت‌افزارهای عرضه‌شده در کاتالوگ آژانس امنیت ملی آمریکا کاملا تخصصی و پیشرفته هستند، مطمئنا مطالعه این ابزارها برای متخصصان علوم رایانه‌ای کشورمان، بسیار موثر خواهد بود؛ لذا در ادامه صرفا به خلاصه‌ای از کاتالوگ سال 2014 آژانس امنیت ملی آمریکا و فناوری‌ها و ابزارهای عرضه‌شده در آن می‌پردازیم. متخصصان علوم رایانه‌ای کشورمان می‌توانند کاتالوگ کامل و توضیحات ابزارهای عرضه‌شده در آن را در انتهای همین گزارش دانلود کنند. با توجه به اینکه یکی از اهداف آژانس امنیت ملی آمریکا از عرضه این فناوری‌ها و ابزارها استفاده از دانش سایر اشخاص حقیقی و حقوقی آمریکایی برای تکمیل آنها است، این کاتالوگ نشان می‌دهد که مهمترین نهاد جاسوسی سایبری آمریکا در چه وضعیتی قرار دارد و اهداف و برنامه‌های آتی آن چیست.

 

 

 

ابزارهای صوتی و شنود

 

آژانس امنیت ملی آمریکا خود را رهبر عرصه تحقیقات در زمینه فناوری‌های صوتی و شنود معرفی کرده است. این سازمان علت توجه گسترده به فناوری صوتی را نقش حیاتی آن در اقدامات اطلاعاتی همچون شنود عنوان کرده است.

 

کاتالوگ ابزارهای جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا + سند // در حال ویرایش

آژانس امنیت ملی آمریکا در کاتالوگ سال 2014 خود چندین ابزار و فناوری جدید در موضوعاتی شامل شیوه‌های شناسایی، استخراج و تحلیل اصوات و سیگنال‌های صوتی؛ ابزار شناسایی آنی صداهای چندگانه هم‌زمان؛ شناخت صدای زبان‌های خارجی؛ کپی‌سازی صداها؛ و شیوه‌های محاسبه تقویت اصوات عرضه کرده است.

 

 

 

ریاضیات پیشرفته

 

ریاضیات در مسائل رمزنگاری اطلاعات، نقشی پایه‌ای دارد و آژانس امنیت ملی آمریکا خود را پیشگام این عرصه نیز می‌داند. آژانس امنیت ملی آمریکا هدف از پیگیری پروژه‌های تحقیقاتی ریاضیات پیشرفته را تامین امنیت ارتباطات مخابراتی آمریکا و شناسایی سیستم‌های پیشرفته جدید ارتباطاتی کشورهای خارجی عنوان کرده است.

 

کاتالوگ ابزارهای جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا + سند // در حال ویرایش

فناوری‌هایی که آژانس امنیت ملی آمریکا در این بخش عرضه کرده شامل شیوه‌ها و راهکارهای جدید رمزنگاری دیجیتال است.

 

 

 

مخابرات

 

آژانس امنیت ملی آمریکا مسئول حفظ امنیت سیستم‌های مخابراتی نهادهای دولتی و نظامی آمریکا است. در همین راستا، این سازمان در توسعه تجهیزات و ابزارهای مخابراتی و سیستم‌های باسیم و بی‌سیم، بسیار پیشرو است.

 

کاتالوگ ابزارهای جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا + سند // در حال ویرایش

آژانس امنیت ملی آمریکا در زمینه سیستم‌های رمزنگاری، انتقال صوتی، ابزارهای رهگیری مخابراتی، شیوه‌های همگام‌سازی و راهکارهای تصحیح خطاها فناوری‌های نوآورانه‌ای در اختیار دارد. در کاتالوگ سال جاری، آژانس امنیت ملی آمریکا فناوری‌ها و ابزارهایی در ارتباط با مکان‌یابی، همگام‌سازی، تصحیح خطاها، فیلترها، شیوه‌های شبیه‌سازی و انتقال صوتی عرضه کرده است.

 

 

 

فناوری رایانه

 

آژانس امنیت ملی آمریکا طی 60 سال اخیر در حوزه علوم رایانه‌ای نیز پیشگام بوده است. این سازمان از نخستین سازمان‌هایی بود که فناوری ابررایانه‌ها را عرضه کرد و تقریبا از دهه 1950 تاکنون در تمامی پیشرفت‌های نوین علوم رایانه‌ای مشارکت داشته است. دانشمندان و محققان فعال در آژانس امنیت ملی آمریکا، همواره در حال تحقیق و توسعه شیوه‌ها و فناوری‌های جدید رایانه‌ای خصوصا در حوزه رمزنگاری و امنیت شبکه هستند.

 

کاتالوگ ابزارهای جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا + سند // در حال ویرایش

در کاتالوگ سال جاری، نرم‌افزارهایی درباره امنیت شبکه و چند سخت‌افزار جدید عرضه شده است.

 

 

 

پردازش اطلاعات

 

با توجه به گسترش روزافزون انتقال اطلاعات دیجیتال در سطح جهان، آژانس امنیت ملی آمریکا تلاش بسیاری دارد تا با فناوری‌ها و ابزارهای جدید به جمع‌آوری و تحلیل اطلاعات در حال تبادل در کل جهان بپردازد. آژانس امنیت ملی آمریکا به بهانه حفظ امنیت ملی آمریکا، همواره ابزارهای نوینی برای ذخیره، پردازش و تحلیل اطلاعات در حال تبادل مردم همه کشورهای جهان عرضه می‌کند.

 

کاتالوگ ابزارهای جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا + سند // در حال ویرایش

آژانس امنیت ملی آمریکا در کاتالوگ فروش امسال خود فناوری‌هایی درباره شیوه‌های ذخیره، احیاء و تغییر اطلاعات در هر زبان، شیوه‌های استخراج متن از نمودارها و جداول، شیوه‌های مدل‌سازی از اطلاعات و راهکارهایی شناسایی عرضه کرده است.

 

 

 

میکرو الکترونیک

 

آژانس امنیت ملی آمریکا با توسعه ابزارهای میکرو الکترونیک به دنبال افزایش سرعت عمل، استحکام و کارآیی فناوری‌های دیجیتال است. در کاتالوگ 2014، آژانس امنیت ملی آمریکا ابزارهای نوینی در حوزه میکروالکترونیک همچون ریزتراشه‌ها عرضه کرده است.

کاتالوگ ابزارهای جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا + سند // در حال ویرایش

 

 

 

 

 

شبکه

 

یکی از مسئولیت‌های مهم آژانس امنیت ملی آمریکا، حفاظت از شبکه‌های اطلاعاتی دولت آمریکا در برابر حملات هکری است. به همین منظور، آژانس امنیت ملی آمریکا هدف خود در این حوزه را یک گام پیش بودن از هزاران رقیب خارجی تعریف کرده است. این سازمان هم‌اکنون یکی از قوی‌ترین ابزارهای امنیت شبکه را در جهان در اختیار دارد و با تحقیق و توسعه مداوم، به دنبال بهبود آنها است.

کاتالوگ ابزارهای جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا + سند // در حال ویرایش

 

درکاتالوگ امسال، نرم‌افزارها و سخت‌افزارهایی در حوزه فناوری‌هایی همانند دیواره آتش، امنیت شبکه، ارزیابی ترافیک شبکه، امنیت انتقال اطلاعات و موارد مشابه عرضه شده است.

 

 

 

اپتیک

 

فناوری‌های اپتیک در بخش‌های رمزنگاری، سوییچینگ و سیستم‌های پردازش اطلاعات، نقش دارند و روز به روز در حال پیشرفت و نوآوری هستند. آژانس امنیت ملی آمریکا نیز در این حوزه سرمایه‌گذاری عظیمی کرده و چند نمونه از نوآوری‌های خود در این حوزه را عرضه کرده است.

کاتالوگ ابزارهای جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا + سند // در حال ویرایش

 

کاتالوگ ابزارهای جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا
 
 
تاريخ : سه شنبه 29 مهر 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |