ثبت رکورد سردترین دمای جهان برای نخستین بار
1413968127484_7.jpg

محققان یک موسسه ایتالیایی موفق به ثبت رکورد سردترین دمای جهان شده‌اند.

 

 محققان آزمایشگاه ملی گران ساسو در موسسه ملی فیزیک اتمی ایتالیا توانستند دمای یک ظرف مسی با حجم یک متر مکعب را تا منفی 273.144 درجه سلسیوس کاهش دهند.

 

این دما بسیار به دمای صفر مطلق که برابر با منفی 273 درجه سلسیوس بوده، نزدیک است. بر اساس فیزیک نظری، هیچ دمایی نمی‌تواند پائینتر از این حد برود.

 

تاکنون هیچ تجربه دیگری در زمین نتوانسته حجم یا جرم مشابهی را تا این میزان کاهش دهد. همچنین انتظار نمی‌رود که شرایط مشابه آن نیز در طبیعت رخ دهد.

 

این آزمایش توسط گروه رصدخانه زیرزمینی برودتی برای رویدادهای نادر (COURE) در آزمایشگاه گران ساسو انجام شد که در آن توانستند سردترین مترمکعب جهان را در جهان شناخته‌شده ایجاد کنند. گران ساسو در بلندترین قله در کوهستان آپنینی در فاصله 120 کیلومتری رم واقع شده است.

 

حجم مسی سرد شده که از وزنی حدود 400 گرم برخوردار است، برای بیش از 15 روز، سردترین متر مکعب جهان بود.

 

COURE که در زبان ایتالیایی همچنین به معنی «قلب» است، یک مشارکت بین‌المللی شامل 130 دانشمند از ایتالیا، آمریکا، چین، اسپانیا و فرانسه است. هدف آن، بررسی ویژگیهای نوترینوها و جستجو برای فرآیندهای نادر است.

 

سرماسنج COURE در نوع خود در جهان منحصربفرد است. این خاص بودن نه فقط از جهت ابعاد، دماهای شدید و قدرت سرد کردن، بلکه همچنین برای مواد منتخب و ایجاد شیوه‌هایی است که دماهای بسیار پائین از رادیواکتیویته را تضمین می‌کنند.

 

دمای صفر مطلق که پائین‌ترین دمای ممکن محسوب می‌شود، منفی 273.15 درجه سلسیوس یا صفر در مقیاس کلوین است.

تاريخ : چهار شنبه 30 مهر 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |