تولید گلوله کالیبر خودهدایت‌شونده برای کمک به تک‌تیراندازها
1418805141487_5.jpg

 

ارتش ایالات متحده با موفقیت نوعی گلوله کالیبر Exacto 50 را آزمایش کرده که می‌تواند در صورت نیاز، جهت خود به سمت هدف را تغییر دهد.

  این گلوله در قالب پروژه «مهمات دقت بی‌نهایت» (Exacto) تولید شده و اوایل تابستان گذشته با موفقیت آزمایش شد. در فیلم منتشرشده از سوی «سازمان پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفتهٔ دفاعی امریکا» (دارپا)، این گلوله در واکنش به حرکت‌های هدف مورد نظر، جهتش را در هوا تغییر داد.

 

دارپا مدعی است سیستم جدید نخستین گلوله کالیبر کوچک خودهدایت‌شونده‌ای است که تاکنون ساخته شده است.

 

هنگامی که گلوله شلیک می‌شود، فعال‌کننده‌های داخل آن داده‌های لازم درباره هدف را از یک حسگر نوری دریافت کرده و مسیر گلوله را به سمت مکان جدید هدف هدایت می‌کنند. در این جا، گلوله از باله‌های کوچک داخلی‌اش برای تغییر مسیر استفاده می‌کند و این سامانه می‌تواند 30 بار در ثانیه حرکاتش را تغییر دهد.

 

مرحله بعدی این برنامه شامل آزمایش شلیک زنده و ویرایش این فناوری با هدف افزایش و ارتقای عملکرد آن است.

 

مولفه‌های محیطی مانند باد، باران و حتی رطوبت می‌توانند بر مسیر حرکت یک گلوله تاثیر بگذارند؛ گلوله‌ها همچنین باید بر گرانش غلبه کنند. با این حال، گلوله ابداعی می‌تواند در هوا مسیرش را بر اساس حرکات هدف یا تغییر مسیر خود گلوله در باد شدید، سازگار کند.

 

رکورد جهانی برای کشتن فردی توسط یک تک‌تیرانداز، از فاصله بیش از 2.4 کیلومتری اعلام شده و دارپا امیدوار است گلوله جدید به تک‌تیراندازها امکان شلیک‌کردن از مسافت‌های دورتر را بدهد.

 

 

 

 

نغییر مسیر گلوله خود هدایت‌شونده بر اساس حرکات هدف

 

 

 

نغییر مسیر گلوله خود هدایت‌شونده بر اساس حرکات هدف

 

تاريخ : جمعه 28 آذر 1393برچسب:, | | نویسنده : مقدم |