ارتباط ابتلا به روماتیسم با چرخه‌های خورشیدی

محققان دانشگاه جانز هاپکینز آمریکا پس از بررسی میزان شیوع بیماری‌هایی همچون روماتیسم مفصلی و آرتریت تمپورال دریافتند که نرخ ابتلا به این بیماری‌ها با چرخه‌های خورشیدی ارتباط دارد.

 

 محققان امیدوارند تا از طریق این یافته‌ها که باعث ارتباط نادر میان فیزیکدانان و محققان پزشکی شده است، بتوانند آمار ابتلا به این دو عارضه را با اعلام پیش‌بینی‌های از پیش تعیین‌شده کاهش دهند.

 

اگرچه دو عارضه روماتیسم مفصلی و آرتریت تمپورال در ظاهر هیچ ارتباطی باهم ندارند، اما محققان معتقدند که این دو عارضه از نوع خود ایمنی هستند، به نحوی که سیستم ایمنی بدن و در راس آنها گلبول‌های سفید خون به بافت‌های بدن حمله می‌کنند.

 

الهام‌بخش این تحقیق، گفتگوی بین سیمون وینگ، فیزیکدان دانشگاه جانز هاپکینز و مولف اول این تحقیق و همسرش لیزا رایدر، از مولفان این بررسی و معاون رئیس گروه خودایمنی محیط زیست موسسه ملی علوم بهداشت محیطی در موسسه ملی سلامت بود. رایدر داده‌هایی را از کلینیک مایو در روچستر بدست آورده بود که نشان می‌دادند موارد روماتیسم مفصلی و آرتریت تمپورال با چرخه 10 ساله خورشیدی ارتباط نزدیکی دارند.

 

هنگامی که سلول‌های ایمنی به بافت‌های مفاصل حمله کنند، باعث ایجاد التهاب و درد شدید می‌شوند که در صورت عدم درمان مفصل تحت حمله کاملا فلج می‌شود.

 

در عارضه آرتریت تمپورال، فاکتورهای موجود در سیستم ایمنی با حمله به دیوارهای شریان‌های تغذیه کننده مغز باعث ایجاد تورم شده که بروز این پدیده باعث ایجاد سردردهای شدید، درد فک، مشکلات بینایی و در نهایت کوری می‌شود.

 

پروفسور وینگ اظهار کرد: در طبیعت تنها چند عامل هستند که دوره تناوبی بین 10 تا 11 سال دارند. چرخه فعالیت‌های خورشیدی یکی از این عوامل طبیعی است که تاثیرات بسیاری را بر روی زمین و چرخه زندگی آن دارد.

 

وی در ادامه افزود: پس از مطالعه بر روی میزان شیوع بیماری‌های خود ایمنی که هنوز علت خاصی برای آنها پیدا نشده و همچنین بررسی همزمان چرخه‌های خورشیدی دریافتیم که ارتباط معناداری در این مورد وجود دارد.

 

در این تحقیق، پس از بررسی بیماران مبتلا به روماتیسم مفصلی و بیماری آرتریت تمپورال به کمک پرونده‌های موجود در بیمارستان‌ها مشخص شد که تعداد آمار مبتلایان به این دو عارضه هنگام آغاز چرخه فعالیت مغناطیسی خورشید افزایش یافته است.

 

هنگامی که فعالیت‌های خورشیدی مانند فوران‌های تاج خورشید در بالاترین حد ممکن است، میلیون‌ها تن مواد پلاسمای مغناطیسی و الکتریکی به سمت جو زمین پرتاب می‌شوند که کمربند محافظتی زمین یا یونسفر را محاصره می‌کنند.

 

این فعالیت به قدری قدرتمند است که می‌تواند شبکه‌های تلفن‌همراه را مختل کرده و به ماهواره‌ها آسیب برساند.

 

محققان پس از بررسی اطلاعات ذخیره شده درباره وضعیت فعالیت خورشیدی از سال 1950 دریافتند که بیش از 207 مورد عارضه التهاب آرتریت تمپورال و 1179 مورد ابتلا به روماتیسم مفصلی در این مدت رخ داده است.

 

پروفسور وینگ معتقد است که قطعا ارتباط مستقیمی بین این دو پدیده وجود دارد و امیدوار است که با مطالعات بیشتر تیم تحقیقاتی، روش‌های پیشگیری از این دو بیماری مشکل‌ساز در آینده نزدیک مشخص شود.

 

جزئیات بیشتر در مجله BMJ منتشر شده است.

تاريخ : جمعه 29 خرداد 1394برچسب:, | | نویسنده : مقدم |