مراقبت از پا در برابر قارچ

 

روزهاي گرم تابستاني دوباره مهمان كشورمان شده و بزرگ‌ترين مشكلي كه در اين شرايط ممكن است براي شما ايجاد شود، گرما و رطوبت زياد و به دنبال آن، رطوبت و تعريق بيش از حد است كه گاه بسيار آزاردهنده مي‌شود. تعريق بدن، محيط مناسب رشد قارچ‌ها و عفونت‌هاي قارچي را ايجاد مي‌كند. به همين دليل، در اين فصل بايد خيلي مراقب پوست بدنتان باشيد.تعرق به خودي خود بسيار خوب و مفيد است و مانع بالا رفتن درجه حرارت بدن مي‌شود ولي از طرف ديگر مي‌تواند با ايجاد رطوبت منجر به حساسيت پوستي بخصوص در قسمت‌هاي چين‌خورده و مناطق مرطوب پوست مانند لاي انگشتان پا شود. عفونت‌هاي قارچي از نوعي ميكروب به نام قارچ ايجاد مي‌شوند. قارچ‌ها سلول‌هايي با مكانيسم مشابه گياهان هستند كه برخلاف آنها، قادر به تهيه غذاي خود از خاك، آب و هوا نيستند، بلكه از گياهان، انسان‌ها و حيوانات تغذيه مي‌كنند و زندگي انگلي دارند. قارچ‌ها در محيط‌ گرم و مرطوب مانند لاي انگشتان، كشاله ران و زير سينه به زندگي ادامه مي‌دهند.«تينيا پديس» نوعي عفونت قارچي شايع محسوب مي‌شود كه به آن، بيماري پاي ورزشكاران گفته مي‌شود. اين نوع قارچ بيشتر انگشتان پا و گاهي ناخن‌ها و اطراف پا را درگير مي‌كند و موجب ترك خوردن و پوسته شدن، قرمزي، خارش، سوزش و تاول و زخم مي‌شود. بيماري پاي ورزشكاران به سه شكل بروز مي‌كند: در حالت اول كه شايع‌ترين نوع آن است، بين دو انگشت كوچك پا ايجاد شده، باعث خارش، سوزش، پوسته شدن و عفونت مي‌شود كه در كف پا پخش مي‌شود. در حالت دوم، عفونت با حساسيت خفيف، خشكي، خارش يا پوسته‌شدن پوست آغاز مي‌شود. با پيشرفت اين حالت، پوست ضخيم و ترك‌خورده مي‌شود و عفونت گاه كل كف پا را مي‌گيرد و كناره‌هاي پا را نيز درگير كند. حالت سوم با بروز تاول‌هاي آبدار زير پوستي شروع مي‌شود. اغلب اين تاول‌ها روي قسمت دروني پا ايجاد مي‌شود. يا وجود اين ممكن است لاي انگشتان پا، روي پاشنه يا روي پا نيز بروز كند.

بيشتر مراقب پاهايتان باشيد

گرما و رطوبت، عمده‌ترين دلايل بروز عفونت‌هاي قارچي پا بخصوص در فصل تابستان به شمار مي‌رود. محيط‌هاي گرم و مرطوب چون داخل كفش، جوراب‌هايي كه تهويه هواي مناسب ندارند و پابرهنه راه رفتن در محيط‌ استخرهاي ورزشي و حمام‌هاي عمومي كه رطوبت زيادي دارند، عواملي است كه بر رشد قارچ‌ها بسيار مؤثرند. اگر كفش‌ تنگ به پا مي‌كنيد يا زياد به استخر عمومي مي‌رويد، بيشتر در معرض ابتلا به اين قارچ‌ها قرار مي‌گيريد و بالطبع بايد بيشتر مراقب قلب‌ دوم‌تان باشيد. بيماري پاي ورزشكاران الزاماً افراد ورزشكار را مبتلا نمي‌كند، بلكه پا كردن كفش‌ مرطوب، گرمخانه مناسبي براي رشد قارچ‌ها پديد مي‌آورد.براي جلوگيري از ابتلا به عفونت قارچي پا نمي‌توانيد جلوي گرماي هوا را بگيريد، ولي با انجام كارهاي ساده و شايد پيش پا افتاده مي‌توانيد مانع ايجاد چنين مشكلي شويد.هر روز بعد از فعاليت، پاهايتان را بشوييد و خوب خشك كنيد. خشك‌كردن ميان انگشتان پا اهميت زيادي دارد.

از پوشيدن كفش‌ تنگ خودداري كنيد

پا برهنه راه نرويد. راه رفتن با پاي پياده بويژه در فصل تابستان، مخاطراتي مانند بروز زگيل و عفونت‌هاي قارچي را افزايش مي‌دهد.در ضمن بهتر است جوراب مناسب پا كنيد. جوراب‌هايي كه جنس نايلون، آكريليك و الياف مصنوعي دارند، امكان عفونت قارچي را در پا افزايش مي‌دهند. رطوبت ايجاد شده در پا به دليل پوشيدن چنين جوراب‌هايي محيطي گرم و مرطوب براي رشد قارچ‌ها به وجود مي‌آورد. جوراب‌هاي نخي يا پشمي بهترين جوراب‌ها هستند. در صورت تعريق پاها، هر روز جوراب هايتان را عوض كنيد.از طرف ديگر، از پوشيدن كفش رو بسته خودداري كنيد تا جايي كه مي‌توانيد در تابستان از كفش‌هاي روباز و صندل استفاده كنيد. همچنين اگر در محيط كار هستيد و امكانش براي شما فراهم است، پاهايتان را از كفش خارج كنيد تا جريان هوا به پاهايتان برسد و مانع بالا رفتن حرارت و تعريق زياد شود. اين كار عرق پاها را خشك مي‌كند و احتمال بروز عفونت قارچي را كاهش مي‌دهد.پاها را مرطوب نگه داريد. اشتباه نكنيد، اين رطوبت با رطوبت ايجاد شده بر اثر تعريق پاها فرق دارد. تعريق پاها در تابستان بخصوص در صورت نپوشيدن جوراب، باعث خشكي بيشتر آنها مي‌شود. براي اين كه پاهايي به نرمي پاي كودكان داشته باشيد، روزي چند بار پاي خود را با كرم مرطوب‌كننده چرب كنيد.از كفش يا دمپايي مناسب استفاده كنيد. براي فعاليت‌هاي تابستاني از كفش و دمپايي مناسب همان فعاليت استفاده كنيد. به عنوان مثال، براي شنا كردن يا راه رفتن كنار استخر و حمام عمومي حتما كفش يا دمپايي پا كنيد.

كفش و جورابتان را خشك نگه داريد. در تابستان به خاطر تعريق زياد پاها، داخل كفش و جوراب مرطوب مي‌شود و عرق مي‌كند. براي جلوگيري از ابتلا به عفونت‌هاي قارچي، قبل از پوشيدن مجدد كفش و جوراب‌، آنها را خشك كنيد يا در صورت امكان كفش و جوراب جايگزين داشته باشيد كه از آنها استفاده كنيد.بعد از شنا در استخر يا رودخانه پاها را در آب تميز بشوييد و كاملا خشك كنيد. آب‌هاي راكد درياچه‌ها، رودخانه‌ها و چاله‌هاي آب، حاوي باكتري‌هايي است كه خطر ابتلا به عفونت‌ قارچي را افزايش مي‌دهد.براي جلوگيري از تعريق پا در كفش، پودر بچه در آن بريزيد. به حنا آغشتن پاها هم تعريق پاها و بوي بد آن را كاهش مي‌دهد.رعايت اين نكات ساده به شما كمك مي‌كند تا به عفونت‌هاي قارچي پا مبتلا نشويد. اين موارد شايد تنها راه پيشگيري به نظر برسد، ولي درمان مناسبي به شمار مي‌رود. استفاده از كرم‌هاي ضدقارچ يا اسپري‌هاي تجويزي پزشكان نيز يكي از بهترين راه‌هاي درماني محسوب مي‌شود. در موارد شديدتر، بايد تحت درمان دارويي قرار گيريد. با تمام مواردي كه اشاره شد، اگر باز هم دچار عفونت قارچي پا شديد، پاهايتان را در محلول آب سرد و نمك قرار دهيد و بعد آنها را كاملا خشك كرده، از كرم‌هاي تجويز شده توسط پزشك استفاده كنيد.

تاريخ : جمعه 30 تير 1391برچسب:, | | نویسنده : مقدم |